Bariatriskā ķirurģija

GalvenāPakalpojumiĶirurģijaBariatriskā ķirurģija

Bariatriskā ķirurģija

Bariatriskās jeb kuņģa samazināšanas operācijas ir pēdējā iespēja pret lieko svaru. 
Kad gribasspēks un diētas nelīdz jeb kuņģa samazināšanas operācijas (bariartriskās operācijas).

Ko darīt, ja visi mēģinājumi ievērot diētas un sportisko režīmu ir bijuši neveiksmīgi, un ķermeņa svars nepielūdzami pieaug?

Šajā gadījumā līdzēt var bariatriskās kuņģa operācijas, kuru mērķis ir panākt, lai pacients ēstu un pārstrādātu pēc iespējas mazāk barības.

Liekais svars un aptaukošanās ir viena no nozīmīgākajām pēdējā laika sabiedrības veselības problēmām. Aptaukošanos ne vienmēr izdodas novērst ar gribasspēku, fizisko aktivitāšu un diētu palīdzību. Cilvēki ir tik atšķirīgi. Pārmērīgu aptaukošanos diagnosticējam kā slimību, kas var izraisīt daudzas citas saslimšanas.

Diabēts, paaugstināts asinsspiediens, augsts holesterīna līmenis, problēmas ar hormonālo līdzsvaru – tie ir tikai daži no aptaukošanās pavadoņiem. Aptaukošanās traucē sirdsdarbībai, asinsritei, elpošanai, aknu darbībai, kā arī rada papildus slodzi mugurkaulam, locītavām, muskulatūrai. Statistika liecina, ka aptaukojušies cilvēki biežāk un agrāk saslimst ar miokarda infarktu un insultu, infekciju slimībām. Arī mūža ilgums viņiem ir par 5—10 gadiem īsāks nekā pārējiem.

Aptaukošanos atkarībā no ķermeņa masas indeksa(1) pieņemts iedalīt vairākās pakāpēs. Ja ķermeņa masas indekss pārsniedz 30 - 35 (2. pakāpe), tad tas jau rada nopietnus draudus veselībai.

Cits barības apstrādes process

bariatric surgery in progress, photo #1

Kas ir bariatriskās kuņģa operācijas? Būtībā tās varam saukt par kuņģa samazināšanas vai pārveidošanas operācijām, pateicoties kurām mainās arī organismā notiekošie barības apstrādes procesi. Pacients pēc šādām operācijām uzņems un pārstrādās mazāk barības, līdz ar to organismā neuzkrāsies liekās un neizmantotās kalorijas.

Pateicoties šādām operācijām pacientiem pusgada līdz divu gadu laikā izdodas zaudēt līdz pat 80% no liekā svara. Jāsaprot, gan tas, ka šīs ir ārstnieciskas operācijas, kas maina atsevišķu ķermeņa orgānu anatomiju, tāpēc pieeja tām nedrīkst būt vieglprātīga.

Noteiktos gadījumos, piemēram, ja cilvēks ir vecāks par 60 gadiem, slimojis ar plaušu emboliju, cieš no specifiskiem endokrīnas sistēmas traucējumiem, psihiskiem traucējumiem, vai ir atkarīgs no narkotiskajām vielām bariatrisko operāciju veikt nebūs iespējams. Šajā gadījumā pacientam būs jāmeklē cita metode kā samazināt savu svaru.

Daudzos citos gadījumos pirms operācijas veikšanas, būs nepieciešama papildus terapija, lai stabilizētu un uzlabotu pacienta veselības stāvokli.

“Ja cilvēka svara indekss tuvojas atzīmei 34, turklāt liekais svars gadu no gada aug un nekādas citas metodes nelīdz, tad ir vērts aizdomāties par bariatrisko operāciju. It īpaši, ja ir paaugstināts asinsspiediens vai cukura diabēts. Šajā gadījumā ieguvumu no operācijas būtu daudz. Samazinātos ne vien liekais svars, būtu vieglāk regulēt un ieturēt normas robežās gan asinsspiedienu, gan cukura līmeni,” saka AIWA Clinic ķirurgs Igors Troickis.

Operācijas nepieciešamība katrā gadījumā jāizvērtē individuāli un ļoti rūpīgi.

Divu veidu operācijas

bariatric surgery in progress, photo #2

Aptaukošanās ārstēšana ar ķirurģiskām metodēm Latvijā kļūst arvien populārāka, tomēr arvien bariatriskās operācijas veic salīdzinoši reti. AIWA Clinic ir viena no retajām privātajām klīnikām, kas šīs operācijas veic.

Divi biežāk piemērojamie bariatrisko operāciju veidi ir kuņģa apiešanas (šuntēšanas) operācija un kuņģa samazināšanas operācija (vertikāla gastroplastika).

Kuņģa apiešanas operācijas laikā to barības vada rajonā sagriež divās nevienādās daļās. Mazākā augšējā daļa, pēc tāda kā maza kuņģīša izveidošanas, tiek savienota ar tievo zarnu tās vidusdaļā. Lielākā daļa kuņģa un tievo zarnu līdz ar to vairs nepiedalās barības pārstrādes procesos. Lai aizpildītu mazo kuņģīti, nepieciešams daudz mazāks ēdiena daudzums un smadzenes daudz ātrāk saņem sāta sajūtas signālu to ilgāk arī saglabājot. Uzņemtā barība apiet daļu tievās zarnas, līdz ar to ir īsāks kļūst barības apstrādes process un tiek uzņemts mazāk uzturvielu.

Kuņģa samazināšanas operācija (vertikālas gastroplastikas) laikā ķirurģiski likvidē lielo kuņģa izliekumu ar tā dēvēto izsalkuma hormonu ražošanas zonu. Atlikušajā daudz mazākajā kuņģa daļā, kas ir šaurāka un līdzinās caurulei, ēdiens ilgi neuzkavējas, ātrāk nokļūstot zarnu traktā. Samazinās uzņemta ēdiena daudzums, turklāt tas nerada lielu izsalkuma sajūtu.

Pasaulē pārbaudīta metodika

bariatric surgery in progress, photo #3

Abu šo operāciju metodika, lai arī salīdzinoši jauna Latvijai, citur pasaulē, piemēram, ASV tiek praktizēta jau vairākus gadu desmitus, un iespējas rasties medicīniska rakstura sarežģījumiem ir samazinātas līdz minimumam.

Operācijas laikā veiktās ķirurģiskās izmaiņas kuņģī ir diezgan nozīmīgas, tāpēc arī pacientiem būtu jāsaprot, ka pirms un pēc operācijas būs jāievēro noteikts dzīves režīms un ārstu norādījumi.

Bariatriskās jev kuņģa samazināšanas operācijas tiek veiktas ar laparoskopiskām metodēm. Respektīvi, ķirurģiskā iejaukšanās no ārpuses ir minimāla. Pacientam tiek veikti vairāki mazi griezumi, caur kuriem vēdera dobumā tiek ievadīta operācijas izpildei nepieciešamā ķirurģiskā un novērošanas tehnika.

Pateicoties saudzīgajai operēšanas metodei daudz īsāks ir atkopšanās periods un pacients jau tajā pašā dienā neizjūtot pārāk lielas sāpes, var sākt staigāt.

1/ Ķermeņa masas indeksu izmanto kā vispārpieņemtu starptautisku mērvienību, lai raksturotu svara un auguma proporciju. Lai aprēķinātu ķermeņa masas indeksu nepieciešams svaru (kilogramos) dalīt ar auguma garumu (metros), kas ir kāpināts kvadrātā. Šī formula neņem vēra cilvēku vecumu un individuālās fizioloģiskas īpatnības, tāpēc izmantojama par aptuvenu rādītāju.

Palīdzība Tiešsaiste
+(371) 20022581 Piezvaniet mums Uzdot jautājumu Aizpildot formu Kā pie mums nokļūt Detalizēta instrukcija