Veikta pirmā ceļgala mugurējās saites rekonstrukcijas operācija Latvijā

GalvenāPar mumsJaunumiVeikta pirmā ceļgala mugurējās saites rekonstrukcijas operācija Latvijā
11 / 10 / 2018 09:46:32

Veikta nebijusi mazinvazīva ceļgala krustenisko saišu operācija, saglabājot pacientam lejasdaļā traumētu mugurējo krustenisko saiti. Operāciju privātajā ķirurģiskajā klīnikā „Aiwa Clinic” veicis pieredzējušais traumatologs ortopēds Visams Rafaels. Šāda veida operācija Latvijā izdarīta pirmoreiz.

Visams Rafaels norāda, ka ceļgala krusteniskās saites operācija, sašujot un saglabājot traumēto pacienta mugurējo ceļgala saiti, Latvijā līdz šim nav veikta. Kopumā operācija noritēja divos posmos un ilga aptuveni pusotru stundu. Vispirms pacientam rekonstruēta traumētā mugurējā saite, pēc tam transplantēta priekšējā krusteniskā saite. Pacients vērsies pie ķirurga ar ceļgala problēmām pēc jau senāk notikušas traumas. Izmeklējumu ainā – traumētas abas kreisās kājas ceļgala krusteniskās saites. Tā kā traumai bijis noilgums, priekšējās krusteniskās saites stāvoklis prasījis to aizvietot. Mugurējā saite kopumā bijusi saglabāta ar labu struktūru, taču plīsusi (norauta) apakšējā tibiālajā daļā.

Metode, endoskopiski ievadot optiskos un ķirurģiskos instrumentus un sašujot traumētu krustenisko saiti, līdz šim aprakstīta gadījumos priekšējām krusteniskajām saitēm, turklāt, ja cīpsla pārrauta augšējā daļā. Tas ķirurgam lika izšķirties – izņemt cīpslu un ielikt tās vietā jaunu, nostiprināšanai izurbjot atveres kaulā, vai atstāt cīpslu esošajā stāvoklī. Visams Rafaels jau vairākkārt izmantojis saudzējošo metodi, sašujot un tādējādi saglabājot pacientam priekšējo krustenisko ceļgala saiti. Viņš izlēmis, sākot no augšējās daļas, cauršūt mugurējo krustenisko saiti. Lielākās grūtības, kā arī operācijas novitāte saistāma ar mūsdienīgu, precīzu instrumentu izmantošanu, lai saites šūšanai izmantotos diegus, ievelkot tos caur C-formas klemmi, būtu iespējams ar ķirurģisko pogu fiksēt kājas priekšpusē. Tas izdevies, tādējādi veiksmīgi rekonstruējot un nostiprinot mugurējo krustenisko saiti. Pacientam jau ir beidzies imobilizācijas periods, viņš rehabilitējas un pamazām atgriežas ierastajās aktivitātēs.

Visams Rafaels, traumatologs ortopēds: „Pirmo reizi ar metodi iepazinos ārstu kongresā Glāzgovā. Vēroju jaunās iespējas, kas ļauj pārplīsušas cīpslas vietā kājai vai rokai nelikt transplantātu, bet to sašūt, imobilizēt un gaidīt, kad sadzīs. Metode ir īpaši noderīga sportistiem, kam nepieciešams pēc iespējas ātrāk atgriezties ikdienas sporta aktivitātēs, kā arī pusaudžiem, kuru ķermenis vēl ir augšanas procesā. Radās jautājums, kāpēc tā nevarētu rīkoties ar krusteniskajām saitēm. Kauls nav jāurbj, cīpsla var reģenerēties, bet diegus nostiprina ar enkuriem, kuru materiāls uzsūcas kaulā. Ir mazāk sāpju, pacientu uzreiz pēc operācijas var aktivizēt, tikai pirmās divas nedēļas jāstaigā ar kruķiem, rehabilitāciju var aizsākt tūdaļ pēc operācijas. Tādēļ arī šajā gadījumā, kad ceļgala mugurējā saite bija labā stāvoklī, saskatīju, ka to ir iespējams saglabāt, un nolēmu operēt ar šo metodi. Par rezultātu esmu gandarīts.”

Ceļgala saites plīsums ir biežs un viens no nopietnākajiem ceļa locītavas bojājumiem. To iegūst sportojot, kā arī sadzīvē. Šādas traumas ir raksturīgas jauniem, aktīviem cilvēkiem, kuriem nepieciešams iespējami ātrāk atgriezties ierastajā dzīves ritmā. Tāpēc rekonstruējošai ceļgala saites operācijai ir īpaša nozīme. Standarta operācijai tiek ņemts paša pacienta vai mākslīgi ražots transplantāts, aizstājot pārplīsušo priekšējo vai mugurējo krustenisko saiti. Izurbjot kaulā atveri un tad cīpslu fiksējot. Pēc šādām operācijām mēdz būt atsevišķi gadījumi, kad ar laiku atveres kļūst lielākas, cīpsla sāk kustēties, parādās nestabilitāte un operācija ir jāatkārto.

Visams Rafaels pašlaik vienīgais Latvijā aizsācis ceļgalu krusteniskās saites operēt ar jaunu progresīvo metodi, tās sašujot. Metodes ieguvumi – nav jāurbj kauls, nav nepieciešama transplantācija, rehabilitācija ir straujāka nekā standartmetodes gadījumos, ātri var atgriezties pie ierastajām fiziskajām aktivitātēm. 1998. gadā beidzis Latvijas Medicīnas akadēmiju, 2004. gadā – Rīgas Stradiņa universitātes rezidentūru specialitātē traumatologs – ortopēds. Praktizējies universitātes klīnikās Zviedrijā, papildus zināšanas ieguvis Anglijā, Vācijā, Polija, Spānijā, Beļģijā, Šveicē, Austrijā un ASV. Ir Latvijas ceļa locītavas ķirurģijas, artroskopijas un sporta ortopēdijas asociācijas biedrs un valdes loceklis, Latvijas Traumatologu un ortopēdijas asociācijas biedrs, Latvijas Gūžas un ceļa locītavu endoprotezēšanas asociācijas biedrs, Latvijas Vidzemes reģiona traumatologu un ortopēdijas asociācijas līdzdibinātājs.

Palīdzība Tiešsaiste
+(371) 20022581 Piezvaniet mums Uzdot jautājumu Aizpildot formu Kā pie mums nokļūt Detalizēta instrukcija