Vizuālā diagnostika

Vizuālā diagnostika

Vizuālo diagnostiku AIWA Clinic profesionāļi veic, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, tādēļ izmeklējumi ir mazinvazīvi un saudzīgi pacientam, bet ārstam sniedz izsmeļošu informāciju par pacienta veselības stāvokli un ļauj noteikt precīzu diagnozi.

AIWA Clinic piedāvā daudzveidīgus izmeklējumus:

 • magnētiskā rezonanse (GE OPTIMA BRIVO MR355);
 • datortomogrāfija (GE Light Speed 16);
patient undergoing MRI procedure ! AIWA Clinic pieejami valsts apmaksātie DT izmeklējumi. 

Informāciju par valsts apmaksātiem DT izmeklējumiem ar kontrastvielu vai bez kontrastvielas var saņemt zvanot pa tālr.: 20 022 581 vai aizpildot pieteikumu.

Līdzi jāņem ģimenes ārsta vai ārsta-speciālista nosūtījums.

 • 3D ultrasonogrāfija un doplerogrāfija, kā arī papildu ierīces speciāliem izmeklējumiem;
 • digitālais rentgens.

AIWA Clinic diagnostikas nodaļā veic arī jaunākās paaudzes visu veidu ultraskaņas izmeklējumus, ietverot doplerogrāfiju (Duplex).

Visu veidu diagnostiku, kā arī check-up ir iespējams veikt vienuviet īsā laika periodā.

Vairāk informācijas par Check-up programmu pa tālruni: 20 014 000 vai e-pastu: info@aiwaclinic.lv

Digitālais rentgens

Digitālais rentgens – rentgenizmeklējums ar būtiski samazinātu apstarojuma devu.

 AIWA Clinic, Digital X-radiography equipment

Doplerogrāfija (Duplex)

Doplerogrāfija (Duplex) – asinsvadu izmeklēšana ar ultraskaņu. Aparatūra rāda ne tikai izmeklējamo struktūru anatomiskos attēlus, bet reģistrē arī asiņu plūsmas virzienu un ātrumu, ļaujot spriest par slimību izraisītām pārmaiņām asinsvados un to funkcionālo stāvokli. Izmeklēšanas metodei nav ierobežojumu un kontrindikāciju. Pacientam tā ir absolūti nesāpīga un nekaitīga, jo nav saistīta ar jonizējošo starojumu, tāpēc izmeklējumus var veikt neierobežotā skaitā un jebkurā vecumā. 

DT izmeklējumi

DT ir viens no mūsdienīgākajiem un precīzākajiem medicīnisko izmeklējumu veidiem, kas ļauj iegūt informāciju par dažādu cilvēka ķermeņa daļu anatomiskajām īpatnībām, to stāvokli un patoloģijām neveicot invazīvu iejaukšanos.


Ko tas iekļauj?

Vienkāršoti aprakstot procedūras pamatprincipu – izmeklēšanai pakļautās cilvēka ķermeņa daļas, atrodoties speciālā skanēšanas iekārtā, tiek apstarotas ar jonizējošu (rentgena) starojumu, ko pēc tam uztver aparatūrā iebūvētie sensori, iegūto informāciju sūtot uz datu apstrādes bloku. Tajā notiek apstarotās ķermeņa daļas attēlu veidošana. Izmeklēšanas laikā tiek iegūts simtiem plānu, konkrētas ķermeņa daļas šķērsgriezuma attēlu, kas tiek pakļauti tālākai datorprogrammas analīzei un savienošanai veidojot dažādu plakņu divdimensiju, kā arī trīsdimensiju attēlus.

Iegūto ķermeņa daļu attēlus speciālists datora monitorā analizē, izvērtējot novirzes un anomālijas, lai spriestu par to, kas notiek dažādos projekciju slāņos, jeb izmeklētā orgāna dziļumos.

Atšķirībā no parasta rentgenuzņēmuma, datortomogrāfa veidotie attēli, pateicoties precīzākai starojuma plūsmas fiksācijai, tai izejot cauri dažāda blīvuma audiem un iegūtās informācijas apstrādei speciālās programmās, ļauj spriest arī par to, vai kādas patoloģiskas izmaiņas nav skārušas orgānu mīkstos audus.


Atvieglo agrīno diagnostiku

Jaunākie un tehnoloģiski sarežģītākie datortomogrāfi spēj ļoti precīzi attēlot dažādu cilvēka iekšējo orgānu izskatu un stāvokli. Tie ļauj piefiksēt pat sīkākās izmaiņas un atkāpes no normas, padarot iespējamu slimību un patoloģiju diagnostiku agrīnos attīstības posmos.

Bieži vien pašam pacientam vēl nekas nesāp un nav izteiktu simptomu, kas liecinātu, ka ir sākušās nopietnas veselības problēmas. Šādos gadījumos tieši datortomogrāfā veiktie izmeklējumi var palīdzēt laikus konstatēt problēmas, diagnosticēt saslimšanas un sākt to ārstēšanu. Īpaši svarīgi tas ir onkoloģisko saslimšanu gadījumā, jo tad slimības pirmsākumos noteikta diagnoze var izglābt dzīvību.

Ne mazāk nozīmīga ir datortomogrāfa izmantošana sirds asinsvadu izmeklēšanā. Jaunākās paaudzes daudzslāņu datortomogrāfi diagnostiskās vērtības ziņā līdzinās tiešajai koronāro asinsvadu angiogrāfijai. Tajā pašā laikā izmeklēšana ar datortomogrāfu ir ātrāka, neinvazīva un nerada nepatīkamas sajūtas pacientiem. Arī šajā gadījumā, laicīgi veiktai izmeklēšanai var būt dzīvības cena.

Īpaši noderīga datortomogrāfija ir mugurkaula un locītavu slimību un pataloģiju diagnosticēšanā. Kaulaudi datortomogrāfa veidotājos attēlos saskatāmi īpaši labi. Atšķirībā no vienkārša rentgenuzņēmuma izmeklējamo vietu iespējams apskatīt no vairākiem rakursiem, turklāt redzami būs arī mīkstākie audi.


Kādus orgānus iespējams izmeklēt?
 • Galvas smadzenes un galvas kausa kaulu.
 • Galvas smadzeņu un kakla asinsvadus.
 • Redzes un dzirdes orgānus.
 • Degunu un tā blakusdobumus.
 • Kakla mīkstos audus.
 • Mugurkaula kakla, krūšu, jostas daļas, kā arī krustu-astes kaulu.
 • Plaušu artēriju, krūšu un vēdera aortas angiogrāfiju.
 • Vēdera dobuma un mazā iegurņa orgānus - liesu, aizkuņģa dziedzeri, zarnu traktu, limfmezglus, lielos asinsvadus, nieres, uroģenitālo sistēmu u.c.

Svarīgākas lietas, kas būtu jāzina pacientam
 • DT izmeklējumus iespējams veikt vien ar ārsta nosūtījumu.
 • DT izmeklējumos var būt nepieciešama kontrastvielas ievade organismā – kunģa zarnu traktā vai asinsritē (šajā gadījumā pirms izmeklējuma būs jāveic analīzes, lai noteiktu nieru funkcionālo stāvokli).
 • Daudzi DT izmeklējumi ir veicami vien tukšā dūšā, tāpēc nepieciešams rūpīgi sekot līdzi iepriekšējiem ārstu norādījumiem.
 • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, no izmeklējamām ķermeņa daļām jānoņem visas metāliskās detaļas (rotaslietas, pulksteņi u.c)
 • Izmeklēšana ir kontrindicēta grūtniecēm.
Kas notiek DT izmeklējuma laikā?

Pacients tiek noguldīts uz speciālas virsmas, kas lēni virzās cauri arkveida skanerim, kurā rotē rentgenspuldze. Apstarošanas process aizņem ļoti īsu laiku, kurā ārsts var palūgt nekustēties un aizturēt elpu.

Kopīgais visas procedūras laiks atkarībā no tā, kādu ķermeņa daļu izmeklē un cik sarežģīts būs attēlu veidošanas un izmeklēšanas process, var aizņemt vidēji 15 līdz 30 minūtes. Ja tikusi ievadīta kontrastviela, pacientam var rasties siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība un neliecina par blakusreakcijām vai alerģiju. Izmeklēšana nav sāpīga vai nepatīkama.

DT.jpg
Kas kopīgs datortomogrāfam un The Beatles?

Interesanti, ka pirmā datortomogrāfa EMI scanner jeb CT (computed tomography) scanner izstrādi finansēja britu EMI Group, kas savulaik nodarbojās ne vien ar mūzikas biznesu un jaunu talantu atklāšanu, bet arī ar pētījumiem elektronikas un datortehnoloģiju jomā.

Stabili nostiprinājies 70. gadu mīts vēsta, ka pirmā datortomogrāfa izgudrošanai un uzbūvēšanai aizgāja daļa rekordlielās peļņas, ko EMI Group 60. gados ieguva no The Beatles ierakstu pārdošanas.

Pasaulei par datortomogrāfu, tātad būtu jāpateicas ne vien tā izgudrotājiem Haunsfīldam un Kormakam, bet arī leģendārajai rokgrupai un daudziem miljoniem tās pielūdzēju, kas pērkot The Beatles albumus bagātināja EMI banku kontus. Tā vēl 70. un 80. gados mīlēja domāt daudzi The Beatles talanta cienītāji.

Realitātē mūziķu grupu, kas pasaulei deva jaunus revolucionārus priekšstatus par šovbiznesu, un zinātnieku grupu, kas pasaulei deva tiem laikiem revolucionāro medicīniskās diagnostikas iekārtu – datortomogrāfu, saista vien tas, ka abām šīm grupām bija noslēgti līgumi ar dažādām lielā EMI koncerna apakšstruktūrām.

Magnētiskā rezonanse

Magnētiskās rezonanses izmeklējumi – nozīmīgs instruments agrīnajā diagnostikā

Magnētiskās rezonanses izmeklēšanā iegūto attēlu kvalitātei un precizitātei var būt izšķiroša loma agrīnā slimību un patoloģisku izmaiņu diagnosticēšanā, tāpēc mūsdienu medicīnā tā gūst arvien plašāku pielietojumu. Tomēr laba aparatūra vēl negarantē kvalitatīvus izmeklējumu rezultātus, jo galvenā nozīme ir to apkalpojošo speciālistu - radiologu un radiologu asistentu kvalifikācijai un pieredzei. Tieši no viņiem ir atkarīgs, vai anatomiskās novirzes tiks pamanītas, izanalizētas un kādi būs izmeklēšanas secinājumi un slēdziens.


Kas ir magnētiskā rezonanse?

Magnētiskā rezonanse (MR) jeb magnētiskās rezonanses tomogrāfija ir viena no precīzākajām un perspektīvākajām mūsdienu vizuālās diagnostikas metodēm, ar kuras palīdzību iespējams iegūt detalizētus visdažādāko cilvēka iekšējo orgānu un ķermeņa daļu šķērsgriezuma un daudzdimensiju attēlus. Tas ļauj atklāt slimības vai patoloģiskas izmaiņas organismā pat agrīnos to attīstības posmos.

MR izmeklējumi, kuru laikā pacients atrodoties īpašā aparatūrā, tiek pakļauts magnētiskā lauka un radioviļņu iedarbībai, ir neinvazīvi, nesāpīgi, turklāt lielā daļā gadījumu speciālistiem sniegs daudz vairāk informācijas nekā, piemēram, ultrasonogrāfija vai datortomogrāfija.

Atšķirībā no datortomogrāfiskās izmeklēšanas metodes MR pacients nav pakļauts jonizējošam (rentgena) starojumam, tāpēc to iespējams veikt atkārtoti bez bažām nodarīt kaitējumu veselībai.

Izmeklējumi notiek, iedarbojoties uz cilvēku ar veselībai nekaitīgo magnētisko lauku un radioviļņiem, iegūto informāciju pēc tam uztverot ar attiecīgiem sensoriem un apstrādājot ar speciālām datorprogrammām, kas atbild par digitālu attēlu veidošanu.

Kādas ķermeņa daļas iespējams izmeklēt?

Ar MR aparatūru iespējams iegūt jebkuras ķermeņa daļas attēlus, tāpēc tā izmantojama visdažādāko orgānu izmeklēšanā, it īpaši tad, ja citas metodes nav bijušas pietiekami informatīvas.

AIWA Clinic veicam magnētiskās rezonanses izmeklējumus:

 • galvai un galvas smadzenēm;
 • mugurkaulam un muguras smadzenēm;
 • kaulu un locītavu sistēmai, mīkstajiem audiem;
 • asinsvadiem.

Apskatot MR iekārtu veidotos cilvēka orgānu attēlus reālā laika režīmā, iespējams vērtēt arī to, cik pilnvērtīgi tie veic savas funkcijas. Izpētīt, vai kādā no orgāniem vai asinsvadiem nav traucēta asins plūsma. MR, pateicoties attēlu kvalitātei un precizitātei, var būt izšķiroša loma agrīnā slimību un patoloģisku izmaiņu diagnosticēšanā. Savlaicīgi veikti MR izmeklējumi un savlaicīgi uzsākta ārstēšana, var novērst daudzas smagas un nepatīkamas saslimšanas.

Kad pārbaudīties?

MR izmeklējumi var būt noderīgi ikvienam, kurš vēlas pārbaudīt savu veselības stāvokli, ja ir sūdzības par galvas, muguras, locītavu vai kādām citām sāpēm. Tāpat MR izmeklējumi var palīdzēt noteikt diagnozi, ja ir aizdomas par onkoloģisku saslimšanu.

Speciāls norīkojums uz MR izmeklējumiem, kurus veic ārsti - radiologi nav obligāts, tomēr jāsaprot, ka iepriekšēja konsultācija ar ģimenes ārstu, ārstu terapeitu vai kādu nozares speciālistu nāks tikai par labu.

Cilvēka organisms ir pietiekami liela un sarežģīta struktūra, tāpēc radiologam jau pirms procedūras veikšanas būtu nepieciešams zināt, kādi izmeklējumi kurai ķermeņa daļai un kādēļ ir jāveic.

Ultrasonogrāfija

Ultrasonogrāfija – veselībai nekaitīgs, ātri veicams un nesāpīgs izmeklējums, kur attēlu iegūšanai lieto augstas frekvences viļņus – ultraskaņu. Bez riska var veikt arī grūtniecēm.

3D Transrektālā ultrasonogrāfija

3D TRUS ( Transrektāla ultrasonogrāfija ar 3D attēla apstrādi) izmeklējums - tā ir specifiska ultrasonogrāfija, kas domāta anālā kanāla, taisnās zarnas sienas un starpenes mīksto audu izmeklēšanai. 3D TRUS pašlaik ir visprecīzākā metode, kā saprast, kādi ir anatomiskie bojājumi anālajā kanālā. Sonoskopa zonde spēj aptvert anālo kanālu 3,5 centimetru diametrā, līdz ar to lokālos bojājumus var ļoti labi redzēt.

datora monitors, 3D TRUS izmeklējums

Labdabīgo saslimšanu gadījumos:

 • Taisnās zarnas fistulas iekšējas atveres lokalizācijas noteikšana un novietojums slēdzējmuskulatūras kompleksā;
 • Anālā kanālā noteikt slēdzējmuskulatūras kompleksa muskulatūras bojājumus, cēloņus nesaturēšnas gadījumos;
 • Starpenes mīkstiem audiem var izvērtēt dinamisko orgānu savstarpējās attiecības un izmaiņas mazā iegurņa orgānu noslīdējumos.
Onkoloģisko saslimšanu gadījumos:
 • Izvērtēt staru terapijas efektivitāti, agrīnu recidīvu vai procesa izplatību taisnās zarnas saslimšanas gadījumos.

Palīdzība Tiešsaiste
+(371) 20022581 Piezvaniet mums Uzdot jautājumu Aizpildot formu Kā pie mums nokļūt Detalizēta instrukcija