Bariatriskā ķirurģija

GalvenāPakalpojumiĶirurģijaBariatriskā ķirurģija

Bariatriskā ķirurģija

Kas ir bariatriskā kuņģa operācija

Bariartriskā operācija ir kuņģa samazināšanas vai pārveidošanas operācija, pateicoties kurai mainās organismā notiekošie barības apstrādes procesi. Pacients pēc šādas operācijas uzņems un pārstrādās mazāk barības, līdz ar to organismā neuzkrāsies liekās un neizmantotās kalorijas, tādējādi pusgada līdz divu gadu laikā izdodas zaudēt līdz pat 80% no liekā svara. Tā ir mūsdienīga, uzticama un maksimāli efektīva ārstēšanas metode smagu aptaukošanos un vielmaiņas traucējumu gadījumos.

Kad veicama bariatriskā operācija

Ja cilvēka svara indekss tuvojas atzīmei 34, liekais svars gadu no gada aug un citas metodes nelīdz, ir vērts domāt par bariatrisko operāciju. It īpaši tad, ja ir arī paaugstināts asinsspiediens vai cukura diabēts, no operācijas ir vairāki ieguvumi. Var ne vien samazināt lieko svaru, bet arī vieglāk regulēt un normas robežās ieturēt gan asinsspiedienu, gan cukura līmeni.
Operācijas nepieciešamība katrā gadījumā rūpīgi individuāli izvērtējama.

Bariatrisko operāciju veidi

Ir divi biežāk piemērojamie bariatrisko operāciju veidi:

  • kuņģa apiešanas (šuntēšanas) operācija
  • kuņģa samazināšanas operācija (vertikāla gastroplastika).

bariatric surgery in progress, photo #1

Kuņģa apiešanas operācijas laikā no lielā kuņģa veido mazu kuņģa kabatu, kuru savieno ar tievo zarnu aptuveni tās vidusdaļā. Lielākā daļa kuņģa un tievo zarnu līdz ar to vairs nepiedalās barības pārstrādes procesos. Lai aizpildītu mazo kuņģīti, nepieciešams daudz mazāks ēdiena daudzums un smadzenes daudz ātrāk saņem sāta sajūtas signālu to ilgāk arī saglabājot. Uzņemtā barība apiet daļu tievās zarnas, līdz ar to barības apstrādes process ir īsāks un organisms uzņem mazāk uzturvielu.

Ieguvumi

Pētījumu rezultāti liecina, ka 10-14 gadus pēc operācijas nav atgriezušies 60% no zaudētā svara. Pēc operācijas ievērojami samazinās vai izzūd vairums ar aptaukošanos saistītu slimību (2.tipa cukura diabēts, augsts asinsspiediens, miega apnoja, depresija un muguras sāpes). Pacients izjūt sātu un labsajūtu, uzņemot nelielu ēdiena daudzumu, izveidojas veselīga pašapziņa un uzlabojas pašsajūta. Nav iepriekšējo ierobežojumu fiziskai aktivitātei, kā arī daudzveidīgām profesionālām un hobiju aktivitātēm.

Riski

Ja pacients rūpīgi seko līdzi savam veselības stāvoklim un lieto ārstu nozīmētos medikamentus, komplikāciju rašanās iespēja ir minimāla. Mūsdienās kuņģa šuntēšana ir atzīta par efektīvāko un ilgtermiņā labāko svara samazināšanas operāciju, tomēr, līdzīgi kā citām operācijām, tai ir savi riski. Iespējamās pēcoperācijas komplikācijas:

  • Dempinga sindroms, kad ēšanas laikā vai tūlīt pēc tās rodas spiediena sajūta vēdera augšdaļā, pēkšņs nespēks, reibonis, auksti sviedri, sirdsklauves, reizēm sāpes sirds apvidū, pat īslaicīga bezsamaņa. Pēc kuņģa operācijas trūkst vārtnieka funkcijas, tāpēc kuņģis ātri iztukšojas un tievajā zarnā nonāk nesagremota barība un hipertonisks šķīdums.
  • B12 vitamīna un dzelzs trūkums organismā, ar to saistītais dzelzs deficīts jeb hroniskā anēmija. Lai izvairītos no šīs komplikācijas, pacientam katru dienu jālieto ārsta izrakstītie vitamīni un minerālvielas.
  • Osteoporoze. Organismam var pietrūkt kalcija jonu, tāpēc papildus jālieto kalciju saturoši preparāti.
  • Žultsakmeņu veidošanās.
Lai izvairītos no iespējamiem pēcoperācijas sarežģījumiem, pacientam ir jāievēro ķirurga norādes attiecībā uz dzīvesveidu, kā arī jāvienojas par regulārām vizītēm pie ģimenes ārsta. Detalizētāk par pēcoperācijas posmu un riskiem ārsts izklāstīs pirmajā konsultācijā.

bariatric surgery in progress, photo #2

Kuņģa samazināšanas operācijas operācijas (vertikālas gastroplastikas) laikā ķirurgs izveido tievu, šauru kuņģi. Šādā kuņģī ēdiens ilgi neuzkavējas, ātrāk nokļūstot zarnu traktā. Samazinās uzņemtā ēdiena daudzums, turklāt liela izsalkuma sajūta nerodas. Tā ir tehniski vieglāk veicama operācija un mazāk traumējoša, jo netiek mainīta zarnu forma. Ir zems risks dzelzs, vitamīnu, minerālvielu un dažādu olbaltumu vielu deficīta attīstībai pēc operācijas. Tā ir piemērota pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu, palīdzot no tā atbrīvoties.

Ieguvumi

Tas ir ātrs un efektīvs svara samazināšanas veids. Gada laikā pacienti zaudē vidēji 59% liekā svara. Pētījumu rezultāti liecina, ka 10-14 gadus pēc operācijas nav atgriezušies 60% no zaudētā svara. Pēc operācijas ievērojami samazinās vai izzūd vairums ar aptaukošanos saistītu saslimšanu (2.tipa cukura diabēts, augsts asinsspiediens, miega apnoja, depresija un muguras sāpes). Ēdot, pacients ātri izjūt sātu un labsajūtu, kas mazina vēlmi bieži uzņemt ēdienu. Uzlabojas sociālās funkcijas, pašsajūta un veidojas veselīga pašapziņa. Nav iepriekšējo ierobežojumu fiziskai aktivitātei, kā arī daudzveidīgām profesionālām un hobiju aktivitātēm.

Riski

Operācijai ir augstāks operācijas ķirurģiskais risks, jo nepieciešams atvērt kuņģi un daļu no tā izņemt. Pirmajās ēdienreizēs ēdiena nonākšana kuņģī ir apgrūtināta un pacients var izjust diskomfortu. Pēcoperācijas posmā ir izteiktākas sāpes, kas saistītas ar lielāku operācijas traumu. Aptuveni 30% gadījumos pacientiem rodas grēmas.

Lai izvairītos no iespējamiem pēcoperācijas sarežģījumiem, pacientam ir jāievēro ķirurga norādes attiecībā uz dzīvesveidu, kā arī jāvienojas par regulārām vizītēm pie ģimenes ārsta. Detalizētāk par pēcoperācijas posmu un riskiem jums ārsts izklāstīs pirmajā konsultācijā.

bariatric surgery in progress, photo #3

Kā teik veikta bariatriskā operācija

Bariatriskā operācija tiek veikta ar laparoskopiskām metodēm – ķirurģiskā iejaukšanās no ārpuses ir minimāla.

Priekšrocības

  • Ievērojami samazinās operāciju traumas.
  • Samazinās pacienta atlabšanas laiks.
  • Samazinās infekciju risks un saaugumu veidošanās vēdera dobumā.
  • Ievērojami labāks kosmētiskais rezultāts.

Pacientam vispārējā narkozē veic vairākus mazus griezumus, caur kuriem vēdera dobumā ārsts ievada operācijas izpildei nepieciešamo ķirurģisko un novērošanas tehniku. Pateicoties šai saudzīgajai operēšanas metodei, pirmais pēcoperācijas periods ir daudz īsāks un tajā pašā dienā, neizjūtot pārāk lielas sāpes, pacients var sākt staigāt.

Tomēr operācijas laikā veiktās ķirurģiskās izmaiņas kuņģī ir nozīmīgas, tāpēc pirms un pēc operācijas jāievēro noteikts dzīves režīms un ārstu norādījumi: 2-3 nedēļas nedrīkst lietot alkoholu un smagu pārtiku, vairākas nedēļas ir aizliegts mazgāties vannā, kā arī nav ietiecams stāties dzimumattiecībās. Pēc higiēnas procedūrām šuvi ikreiz jānotīra ar ārsta izrakstītu dezinficējošu šķīdumu. Pēc laparoskopijas sāpes ir novērotas reti, un vairumā gadījumu pretsāpju medikamenti pacientam nav jālieto. Lielākoties rehabilitācija ir viegla un bez sarežģījumiem.

Palīdzība Tiešsaiste
+(371) 20022581 Piezvaniet mums Uzdot jautājumu Aizpildot formu Kā pie mums nokļūt Detalizēta instrukcija