LOR operācijas

Ausu, kakla un deguna slimības. Precīza diagnostika un izcila ārstēšana AIWA Clinic

lor-operacijas

Ausu, kakla un deguna (LOR) slimību radītais diskomforts var ievērojami pasliktināt pacienta ikdienas gaitas, jo saistīts ar elpošanu, rīšanu, runāšanu, dzirdi. AIWA Clinic LOR speciālisti mudina neciest diskomfortu un neatlikt ārsta apmeklējumu, jo tieši savlaicīga diagnostika ir nozīmīga veiksmīgai slimības ārstēšanai.

Kādos gadījumos pacientam jāgriežas pie LOR speciālista?

Dzirdes traucējumi
Ožas traucējumi
Sāpes ausīs
Sāpes deguna un sejas apvidū
Deguna blokāde
Palielināti limfmezgli kakla, deguna un ausu apvidū
Balss izmaiņas un piesmakums
Acu asarošana

Otolaringoloģiskās (LOR) operācijas, ko veic AIWA Clinic speciālisti

AIWA Clinic nodrošina pieredzējušu, profesionālu LOR speciālistu komandu, kas strādā ar jaunāko aprīkojumu un modernām ārstēšanas metodēm, medicīnisko manipulāciju laikā ļaujot pacientam justies ērti un pēc iespējas ātrāk atgūt veselību un uzlabot dzīves kvalitāti.

Pastiprināta acs asarošana liecina par problēmām asaru kanālā. Slimības iemesls var būt pārslimots konjuktivīts, dažādas sejas traumas vai deguna dobuma un blakusdobumu saslimšanas.

Asarošana rada ārkārtīgi lielu diskomfortu pat veicot ikdienišķus darbus. Ilgstoši nerisinot šo problēmu, tā var būt šķērslis arī darba pienākumu izpildei, konkrētas profesijas apguvei.

Simptomi

Galvenokārt tā ir vienas acs asarošana, kas nav saistīta ar acu kairinājumu vai emocionāliem pārdzīvojumiem. Nereti asarošanai pievienojas iekaisums, iekšējā acs kaktiņā var parādīties apsārtums, piepampums, kas var kļūt sāpīgs. Iespējami arī strutaini izdalījumi.

Ārstēšana

Ne visas acs asarošanas problēmas jārisina ar operācijas palīdzību, taču, ja ir nosprostota asaru drenāžas sistēma, palīdzēt var vienīgi operācija. Asaru kanāla operācija tiek veikta endoskopiski caur deguna dobumu. Operācijas rezultātā no asaru maisa uz deguna dobumu tiek izveidota asaru drenāžas sistēma, lai asaru kanāls darbotos dabīgā virzienā. Operāciju veic otolaringologi, kuri specializējušies diagnostikas, ārstniecības un dažādu otolaringoloģijas operāciju veikšanā endoskopiski, tātad – mazinvazīvi. 

AIWA Clinic ārste Jekaterina Kondratiško ir viena no pirmajām Baltijā, kura sāka praktizēt asaru kanāla operācijas, un šajā jomā ir uzkrājusi milzīgu pieredzi. 

Endoskopiskas deguna blakusdobumu operācijas

Endoskopiskas deguna blakus dobuma operācijas veic akūta iekaisuma (sinusīta) jeb haimorīta gadījumā, ja ar iepriekš izmantotajām ārstēšanas metodēm nav sasniegts vēlamais rezultāts. 

Haimorītam raksturīgie simptomi ir:

  • Aizlikts deguns
  • Spiediena sajūta sejas apvidū
  • Galvas sāpes
  • Pasliktināta oža
  • Drudzis

Pietūkušas gļotādas un nosprostotas deguna atveres apgrūtina deguna eju dabīgu attīrīšanos un elpošanu. Lai izvairītos no nepatīkamām komplikācijām, ir svarīgi savlaicīgi noteikt blakusdobumu iekaisuma diagnozi un slimības cēloņus. Diagnostiku veic ar rentgena vai rinoskopijas izmeklējumu palīdzību.  

Haimorīta ārstēšana

Pacientam svarīgi paturēt prātā, ka pirms medikamenta, piemēram, deguna pilienu lietošanas uzsākšanas, ir obligāti jākonsultējas ar ārstu, jo neatbilstoša ārstēšana var izraisīt kaitējumu veselībai. Akūtu deguna blakusdobumu iekaisuma gadījumā ārsts terapijas kursu pielāgo individuāli, katram pacientam izstrādājot savu ārstniecības plānu. Ja ārstēšana nav bijusi sekmīga, pacientam var ieteikt operāciju. Tās laikā ārsts izmanto endoskopu – ķirurģisku instrumentu, kas nodrošina ārstam iespēju redzēt deguna blakusdobumus no iekšienes, kā arī citus ķirurģiskos instrumentus – tie  ļauj atbrīvoties no objektiem, kas bloķē deguna atveres. Operācijas galvenie ieguvumi – jūtams veselības stāvokļa un arī dzīves kvalitātes uzlabojums. 

Tonsilīts ir hronisks mandeļu iekaisums, kas galvenokārt attīstās pēc atkārtotas saslimšanas ar angīnu. 

Tonsilīta simptomi:

  • Sāpes vai sausuma sajūta kaklā
  • Sāpīga vai apgrūtināta rīšana
  • Balti vai dzelteni izdalījumi uz mandelēm
  • Palielināti vai jutīgi kakla limfmezgli
  • Drudzis
  • Galvassāpes

Tonsilīta ārstēšana

Lai nodrošinātu efektīvu tonsilīta ārstēšanu, ir svarīgi noteikt slimības diagnozi un cēloņus. Bieži pacientam iesaka antibiotiku kursu un regulāru mandeļu skalošanu ar dezinficējošiem šķīdumiem. Tomēr, ja ārstēšanas metode nav sasniegusi vēlamo rezultātu, un, ja pacients regulāri saslimst ar tonsilītu, var ieteikt mandeļu operāciju jeb tonsilektomiju. 

Tonsilektomijas laikā tiek izgrieztas aukslēju mandeles. Procedūru parasti veic vietējā vai vispārējā anestēzijā. Mandeles var operēt, izmantojot ultraskaņu un radiofrekvences ķirurģiskos instrumentus, siltuma viļņus vai izgriezt ar skalpeļa palīdzību. Metodes izvēle ir atkarīga no katra pacienta individuālā gadījuma. 

Tonsilektomijas galvenie ieguvumi ir samazināts infekciju risks, paaugstināta ikdienas dzīves un miega kvalitāte. Operācija var palīdzēt risināt arī tādu miega traucējumu kā miega apnoja. Tonsilektomijas operācija var ilgt līdz 45 minūtēm un jau tajā pašā dienā pacients var atgriezties mājās.

Adenoīdi jeb aizdegunes mandeles ir audu savienojumi, kas atrodas aizdegunes velvē un pilda imūnsistēmas aizsardzības funkciju. Adenoīdi var palielināties infekciju un alerģiju rezultātā, izraisot elpošanas un miega traucējumus, radot diskomfortu ikdienā. 

Slimības simptomi:

  • Pietūkuši kakla limfas dziedzeri
  • Bieža elpošana caur muti
  • Bieži ausu infekcijas un saaukstēšanās gadījumi
  • Traucēts miegs, elpošanas apstāšanās miegā
  • Rīšanas grūtības

Palielinātu adenoīdu ārstēšanai var nozīmēt medikamentu kursu, tomēr gadījumos, ja slimības simptomi neuzlabojas, vai pacients regulāri saskaras ar elpceļu infekcijas slimībām vai ausu iekaisumu, jāapsver adenoīdektomija. 

Adenoīdektomiju iesaka, ja:

  • palielināto adenoīdu dēļ ir pasliktināta miega kvalitāte, kas negatīvi ietekmē ikdienu;
  • vairākkārt atkārtojas ausu infekcijas slimības un ārstēšanas metodes nav bijušas efektīvas;
  • palielināto adenoīdu dēļ ausīs sāk uzkrāties šķidrums un ir ausu sāpes.

Adenoīdektomijas operācija  

Operāciju veic vispārējā anestēzijā. Operācijas laikā adenoīdi tiek izgriezti vai piededzināti un, vairumā gadījumu, ja nav radušās komplikācijas, pacients var atgriezties mājās tajā pašā dienā. Adenoīdektomijas operācija sniedz vairākus ieguvumus, piemēram, miega kvalitātes un veselības stāvokļa uzlabošanos, atvieglotu elpošanu. Mazinās arī atkārtotu infekcijas slimību risks. 

Labdabīgiem kakla audzējiem nepiemīt spēja veidot metastāzes vai vairoties cilvēka organismā, taču lielākajā daļā gadījumu tie neapdraud dzīvību. Labdabīgie kakla audzēji var izveidoties jebkurā balsenes daļā un izpausties kā papiloma, fibroma vai hondromas veidojums.

Ja pacientam ir aizdomas vai sūdzības, nekavējoties jādodas pie sava ģimenes ārsta, kurš nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus un izstrādās atbilstošāko ārstniecības plānu. Diagnozes noteikšanai parasti veic biopsiju, laringoskopiju vai datortomogrāfijas izmeklējumu. 

Ārstēšana 

Labdabīga kakla audzēja gadījumā iesaka veikt ķirurģisku operāciju, kuras laikā audzējs tiek izgriezts. Maza izmēra audzēju var likvidēt ar lāzerķirurģijas palīdzību. Labdabīgo audzēju ārstēšanā neizmanto ķīmijterapiju vai staru terapiju.

Deguna starpsienas deformācijas korekcijas operācija

Deguna starpsienas deformācija ir pataloģija, kurai raksturīgs deguna starpsienas nevienmērīgums. Biežākās pacientu sūdzības ir apgrūtināta elpošana, sausuma sajūta kaklā, ožas traucējumi, arī sāpju lēkmes galvas un sejas apvidū. Lai precīzi noteiktu deguna starpsienas deformācijas diagnozi, nepieciešams veikt izmeklējumus. 

Deguna starpsienas deformācijas simptomi:

  • Apgrūtināta elpošana caur degunu (vienu vai abām nāsīm)
  • Bieža deguna blakusdobumu infekcija
  • Pavājināta ožas un garšas sajūta
  • Deguna asiņošana
  • Neizgulēšanās un miegainība dienas laikā
  • Aizdegunes tecēšana

Korekcijas operācija

Šo operāciju iesaka, ja deguna starpsienas deformācija negatīvi ietekmē ikdienas kvalitāti un komfortu. Lai piekļūtu deguna starpsienai un veiktu nepieciešamo korekciju, ķirurgs paceļ gļotādas membrānu, kas pārklāj un aizsargā deguna starpsienu, bet pēc starpsienas korekcijas, gļotādas membrānu novieto atpakaļ. 

Deguna starpsienas korekcijas operācijai ir daudz ieguvumu, piemēram, uzlabojas elpošanas funkcija, miega kvalitāte, uzlabojas ožas un garšas sajūtas.

Polipi ir mīksti, nesāpīgi, labdabīgi izaugumi uz deguna blakusdobumu gļotādas. Palielināti polipi var aizsprostot deguna dobumu ejas, radot elpošanas un ožas problēmas, tie var arī palielināt elpceļu infekcijas slimību risku. Polipu veidošanās bieži vien saistīta ar hroniskiem iekaisumiem, atkārtotām infekcijas slimībām, astmu, alerģijām vai imūnsistēmas traucējumiem.

Slimības simptomi:

  • Iesnas un bieži aizlikts deguna dobums
  • Traucēta oža vai pilnīgs ožas zudums
  • Garšas zudums
  • Sāpes augšžoklī
  • Spiediena sajūta sejas vai pieres apvidū
  • Bieža deguna asiņošana

Polipu ārstēšana

Ārstēšanu parasti uzsāk ar medikamentu terapijas kursu, tomēr, ja izmantotā ārstēšanas metode nav uzrādījusi sekmīgu rezultātu, pacientam var piedāvāt polipu izņemšanas operāciju. Tā norit ar endoskopa palīdzību, kas ļauj ķirurgam redzēt deguna blakusdobumus no iekšpuses un atbrīvot no polipiem un citiem audiem, kas bloķē deguna eju dabīgo attīrīšanās procesu. Šāda operācija mazina slimības simptomus un nodrošina ātrāku atlabšanu, jo procedūras laikā nav veikts griezums un uzliktas šuves.

Izplatītākās otolaringoloģiskās slimības un to ārstēšana

Dzirdes problēmas un ausu slimības mūsdienās nav retums, jo dzirdes orgāni ikdienā ir pakļauti aktīvai apkārtējās vides ietekmei. Dzirdes traucējumus var izraisīt dažādi faktori, un neārstēta problēma var izraisīt pat dzirdes zudumu. Tāpēc ir svarīgi rūpēties par ausu veselību ikdienā un nekavējoties doties pie ārsta, ja radušās sūdzības.

Otolaringologi bieži sastopas ar pacientiem, biežāk – bērniem un jauniešiem, kuriem ir aizdegunes un kakla mandeļu funkciju traucējumi. Attiecīgu indikāciju gadījumā kā efektīvāko risinājumu speciālisti piedāvā šo veidojumu izoperēšanu (tonsilektomiju un adenoīdektomiju). Ķirurģiskā procedūra parasti ļauj efektīvi un neatgriezeniski atbrīvoties no šo traucējumu radītajiem simptomiem un pat uzlabot organisma imunitāti.

Tā kā deguns, ausis un kakls ir savstarpēji saistīti orgāni, to slimība tikai retos gadījumos ir lokāla. Piemēram, regulāras iesnas ietekmē ausu veselību, savukārt, kakla un deguna saslimšana bieži vien norit vienlaikus. Tā kā simptomi var izpausties vairākos orgānos, pacientam pašam būs grūti saprast slimības cēloni. Nepieciešams vērsties pie otolaringologa, lai saņemtu konsultāciju, veiktu nepieciešamos izmeklējumus un ārsts noteiktu atbilstošāko ārstniecības plānu. AIWA Clinic LOR speciālisti un LOR ķirurģi nodrošinās ātru un efektīvu diagnostiku, un īsā laikā palīdzēs pacientam atbrīvoties no traucējumu radītā diskomforta.

Savlaicīga diagnostika – veiksmīgas ārstēšanas pamats

Viens no veiksmīgas ārstēšanas pamatiem ir efektīva un detalizēta diagnostika, kas speciālistam sniedz izsmeļošu informāciju, lai varētu noteikt precīzu diagnozi un izvēlēties piemērotāko ārstēšanas plānu. AIWA Clinic diagnostika atbilst vadošo Eiropas klīniku standartiem. Ja pēc diagnozes uzstādīšanas speciālists nozīmēs LOR ķirurģisko procedūru, pacients var būt drošs, ka AIWA Clinic parūpēsies par drošību un komfortu. Medicīnas personāla pieredze un klīnikas modernais aprīkojums nodrošinās efektīvu un ātru atveseļošanās procesu. 

 

Otolaringoloģiskā ķirurģija tiek veikta pēc augstākajiem ārstniecības standartiem, ar modernu aprīkojumu un jaunākajām metodēm. Ārstniecības procesā izmantotās medicīniskās iekārtas ļauj veikt mazinvazīvas operācijas, kas, savukārt, samazina pacienta diskomfortu pēc procedūras un nodrošina viņa ātrāku atveseļošanos. Pēc LOR ķirurģiskām procedūrām, ilgstoša atrašanās klīnikā nav nepieciešama.

 

Ievērojot ārsta norādījumus, pacients var atlabt mājās un pavisam drīz atgriezties pilnvērtīgā ikdienas dzīvē bez jebkādiem ierobežojumiem.

facebook kanals